Zakopane nie
ma żadnych specyficznych dla siebie gatunków zwierząt. W ogóle dzikie
zwierzęta w tym dużym mieście spotyka się bardzo rzadko.
Mowa tu, rzecz jasna, o ssakach. Wśród zwierząt gospodarskich spore
znaczenie mają nadal owce, wypasane w niewielkich ilościach w Tatrach i
Zakopanem, a poza tym wywożone w Małe Pieniny, Bieszczady i Sudety.
Oto lista typowych zwierząt górskich występujących na terenach Polski :
Salamandra plamista, jaszczur plamisty, jaszczur ognisty,(Salamandra salamandra) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zasięgu występowania. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia. Wyróżnia się liczne podgatunki. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej, jako gatunek wymagający ochrony czynnej.
Kozica tatrzańska – ssak z rodziny krętorogich , podgatunek kozicy występujący w Tatrach oraz w Niżnych Tatrach na Słowacji (populacja introdukowana w latach 1969-74). Jest najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy.
Drozd obrożny – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny drozdów (Turdidae). Zamieszkuje górskie rejony całej Europy aż po Ural. To ptak wędrowny opuszczający tereny o surowym klimacie.
Niepylak apollo – motyl z rodziny paziowatych (Papilionidae). Jeden z największych w Polsce motyli dziennych. Jego rozpiętość skrzydeł to 80 mm.
Żbik – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, po raz pierwszy opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku (pod nazwą Felis catus), na podstawie wyglądu kota domowego. Zamieszkuje gęste lasy obszarów górskich. Najlepiej czują się na skraju kompleksów leśnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz