niedziela, 12 października 2014

Najlepsze szlaki w Karkonoszach

Karkonosze  –  najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 70 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli ponad 28%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Czech.
Karkonosze położone są w Sudetach Zachodnich, stanowiąc ich centralną część. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu poprzez Przeł. Kowarską z Rudawami Janowickimi, od wschodu ze wzgórzami Bramy Lubawskiej (Kotliną Kamiennogórską), od południowego wschodu poprzez Przełęcz Lubawską z Górami Kruczymi, od południa z Podgórzem Karkonoskim i od zachodu poprzez Przeł. Szklarską z Górami Izerskimi.


Błędne Skały

Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.Labirynt położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa - Skalniak.

 

Góry Sokole 

 Góry Sokole to jedno z pasm górskich Rudaw Janowickich. Ciągnie się od Karpnickiego Potoku na zachodzie do Przełęczy Karpnickiej na wschodzie. W skład pasma wchodzą między innymi Sokolik i Krzyżna Góra
(najwyższy szczyt 645 m npm.) Na szczycie Sokolika i jego zboczach licznie występują granitowe skałki będące rajem dla wspinaczy. Na jedną z nich - Sokolik Duży prowadzą metalowe schody zwieńczone platformą widokową skąd rozpościerają się doskonałe widoki na przełom Bobru i Karkanosze.

 

Śnieżka 

 Śnieżka mająca 1602m. wysokości npm. jest najwyższym szczytem całych Sudetów. Na wierzchołku stoi XVII-wieczna kaplica św. Wawrzyńca - patrona przewodników.Śnieżka znacznie góruje nad otaczającymi grzbietami. Wznosi się w zachodniej części Czarnego Grzbietu. Na zachodzie Przełęcz pod Śnieżką oddziela ją od Równi pod Śnieżką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz